A DC kismegszakító napelem túlfeszültség védelméhez
A DC kismegszakító napelem rendszerek túlfeszültség elleni védelmében játszik kulcsfontosságú szerepet. Ennek ismeretére neked is szükséged lehet, amennyiben a nap megújuló energiáját szeretnéd kihasználni az otthonod energiaellátására.
Hol a helye DC kismegszakítónak a napelem rendszerben?
A DC kismegszakító a napelem rendszerek fontos része. Természetesen a rendszer számos elemből áll: a már említett DC túlfeszültség-védelem eszközei mellett áll a napelemekből, a saválló tartószerkezetből, része az inverter, a speciális szolárkábelek, az oda-vissza mérő árammérő óra, de a biztonsági földelés és a villámvédelem is.
De olyan túlfeszültségvédőt is tartalmaz, mint a Weidmüller túlfeszültség-levezető, ami hűen a nevéhez, fontos a túlfeszültség elleni védelem garantálásában a napelem rendszereknél. Miért veszélyes a túlfeszültség? Azért, mert nagy károkat okozhat. Amennyiben a feszültség akár csak rövid időre is meghaladja a hálózati feszültség határértékét, károsodást okoz minden arra érzékeny áramkörben, illetve hálózati kártyákban. Ezek az eszközök nem képesek elviselni a kialakuló áram- és feszültségcsúcsokat.
Miként védekezhetünk a túlfeszültség ellen?
Ha nincs napelemes túlfeszültség védelem a napelemes rendszerben, akkor minden, a hálózatra csatlakoztatott készülék érzékeny alkatrészei tönkremehetnek.
Szerencsére azonban ennek nem kell törvényszerűen bekövetkeznie, hiszen a túlfeszültség és az elektromágneses áramcsúcsok ellen létezik hatékony megoldás. Ezeket a készülékvédelmi eszközöket az áramellátás és a védendő készülék közé kell bekötni. A feladatuk az, hogy a veszélyes túlfeszültségeket a földelésen keresztül levezessék.
A napelem rendszereket védeni kell a túlfeszültség ellen
A napelemes rendszereket általában az épületek tetején helyezik el, amelynek a fém részei vonzhatják a villámokat. A villámáramok a fém csővezetékeken, elektromos vezetékeken át bejuthatnak az épület belsejébe, és ott jelentős károkat okozhatnak.
Ennek kivitelezéséhez nagy szakmai hozzáértés, tapasztalat és megfelelő ismeretek szükségesek – ez vonatkozik mind a rendszer megtervezésére, mind a kivitelezésére. A túlfeszültségvédő, ha túlfeszültséget érzékel, le fogja kapcsolni a hálózatot, és ezzel meggátolja, hogy károk keletkezzenek.
Tévedés azt hinni, hogy túlfeszültség csak villámcsapás miatt alakulhat ki. Túlfeszültség akkor is létrejöhet egy hálózatban, ha hirtelen fogyasztásváltozás történik. Ehhez pont elég az, ha egy körre van kötve több háztartási gép: például a mikrohullámú sütő, a mosógép, az elektromos főzőlap, a hűtőszekrény, és ezeket egyszerre használjuk. Ezzel ugyanis túlterheljük a hálózatot.
Honnan lehet felismerni, hogy a rendszerben túlfeszültség keletkezett?
Magyarországon az inverter elé kötelező kismegszakító készüléket beszerelni, ami ha túlfeszültséget észlel, akkor lekapcsol, így megvédve az invertert. Amennyiben a kismegszakítót vissza tudod kapcsolni, akkor már nincs túlfeszültség a hálózatban, viszont ha nyomban lekapcsol a visszakapcsolást követően, akkor valamelyik fogyasztó továbbra is túlfeszültséget kelt, esetleg meghibásodott.
A napelemes rendszereknél két oldalra bontják: az AC és a DC oldalra. Míg a napelemes rendszer egyenáramot (DC) termel, addig a házunk áramhálózatában váltakozó áram kering (AC). Az inverter olyan eszköz, ami az AC oldalon termelődő egyenáramot váltakozó árammá alakítja.
Szeretnél még valamit megtudni a túlfeszültségvédővel kapcsolatban? Akkor keress meg bennünket elérhetőségeinken, segítünk mindenben!