Ledlámpaház.hu Blogja

Hogyan szereljük fel a LED-profilt?

2021
Szűrés törlése
2021.11.18 11:12
Hogyan szereljük fel a LED-profilt?

A LED-es világítástól elvárjuk, hogy vonzó megjelenése legyen, de mindenekelőtt gazdaságos és tartós legyen. Bár a LED szalagprofilok folyamatosan teret nyernek a haza piacon is, de sajnos, gyakran figyelmen kívül hagyják a használatukat. Érdemes tehát megvizsgálni a profilokat hatékonyságuk szintjén.

A LED szalag profilba való felszerelése jelentősen meghosszabbítja élettartamát. Az alumínium profilok olyanok, mintha hűtőborda lenne. Ez azt jelenti, hogy kiváló hővezetők, aminek köszönhetően a LED-szalagban lévő LED-ek nem melegszenek fel annyira és ezért élettartamúak kitolódik. Ezért ha azt szeretnénk, hogy a beépített világítás hosszú évekig szolgáljon bennünket, akkor szinte kötelező elem lesz a LED szalag megfelelő profiljának kiválasztása.

Amikor úgy döntünk, hogy profilokat választunk a LED-szalagokhoz, felmerül a kérdés: hogyan kell felszerelni a LED-profilt? Ha saját magad szeretnéd felszerelni a világítást, ez a cikk neked szól. 

A LED szalagokhoz készült LED alumínium profilok alkalmazásuk és felépítésük miatt különböznek egymástól. Ez viszont speciális szerelési módszereket jelent. Ismerkedjen meg a legnépszerűbbekkel.

Csavaros rögzítés

A rögzítőcsavarokat akkor javasoljuk, ha meghatározott szerkezetű profilokkal van dolgunk, amelyek alkalmasak a csavarfej elrejtésére és egy adott profil felületéhez való igazítására. A csavarokkal történő rögzítés az egyik legtartósabb módja a profilnak az alaphoz való rögzítésének. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a LED szalagot is megfelelően rögzíteni kell a profilhoz, hogy az egész szilárd és tartós legyen. Bármilyen egyenetlenség azon a profilon, amelyre a LED szalagot ragasztjuk, csökkentheti annak élettartamát. Ezért érdemes ellenőrizni, hogy a csavarfejek nem akadályozzák-e a szalag profilba való helyes beszerelését. Bármilyen kidudorodás befolyásolhatja világításunk élettartamát. 

Mely profilok a legjobbak a rögzítőcsavarok használatához? Jól működnek azok, amelyekben külön hely van a csavarok számára, hogy ne érintkezzenek a LED szalaggal. Ilyen profil például a RETO Lumines Lighting. 
 

 

Kétoldalú ragasztó 

 

Az egyszerű szerkezetű, lapos aljú profilok a legtöbb esetben kétoldalas ragasztószalaggal rögzíthetők az alapra. Amikor egy ilyen összeszerelési megoldás mellett döntünk, két kulcsfontosságú tényezőre kell figyelnünk. Az első a megfelelő, jó minőségű kétoldalas LED szalag kiválasztása. A második a talaj előkészítése az összeszereléshez. A profil felragasztása előtt gondoskodnunk kell az aljzat megfelelő tisztításáról. Szintén fontos a zsírtalanítás és a szennyeződés eltávolítása magáról a profilról.
 

 

 

Rögzítő konzolok 

A tartókonzolok egy másik érdekes módja a profilok rögzítésének. Bútorprofilok esetében gyakran alkalmazott megoldás. A kiválasztott tartót egy rögzítőcsavarral rögzítjük a talajhoz, majd bele lehet helyezni a profilt. Viszonylag egyszerű módszer, mert a profilt elég rákattintani, hogy a profilt a korábban rögzített tartókban rögzítsük. Ez magában foglalja a könnyű szétszerelést is. Ha szükséges, elég kihúzni a profilt a tartókból. Emlékeztetni kell arra, hogy ez a rögzítési mód bizonyos mértékig megváltoztatja a profil végső megjelenését, és ez viszont lehetővé teszi új fényhatások elérését. 

A rögzítőkonzolok használatára kiváló példa a H Lumines Lighting profil. Nagyon gyakran ezt a profilt a konyhai szekrények alá szerelik fel, hogy megvilágítsa a munkalapot vagy a munkaterületet. A H profilra jellemző, hogy a fény beesési szöge a profil elrendezésétől függ. Ezután választhatunk 30 vagy 60 fokos sugárzási szöget.  

Rögzítő rugók 

A rögzítőrugókat leggyakrabban építészeti profilok rögzítésére használják, gyakran sokkal nagyobb méretűek, mint a bútorprofilok. Ezeknek a profiloknak gyakran nincs tökéletesen lapos alja, és ilyenkor a rugós beépítés a legjobb megoldás. 


A rögzítőrugókat leggyakrabban az álmennyezetekbe történő beszereléssel társítják. Ez azonban nem jelenti azt, hogy máshol ne használnák őket. 
A stabil szerkezet elérése érdekében 1 méter profilonként 4 rugó használata javasolt. 

 

Mik azok a rögzítőprofilok és milyen esetekben használjuk őket? 
Az ilyen típusú profilok lehetővé teszik számunkra, hogy komplett világítási rendszereket hozzunk létre. A LED-profil telepítésekor gyakori probléma a tápegység helyének hiánya. A megfelelő szerkezetű kiegészítő rögzítőprofil használatával tökéletes helyet találhatunk a tápegység elrejtésére. 


A rögzítőprofilok gyakran alternatívát jelentenek más rögzítőelemekkel szemben. Néha azonban szükség van rájuk egy adott profil beépítéséhez. Ez lesz a helyzet a LOGI és CONVA profiloknál, amelyek beépítését a SPARO szerelőprofil segítségével kell elvégezni.

 

Felszerelés hevederekkel 

Egyre gyakrabban találkozunk függő LED lámpatestek formájában megjelenő profilokkal. Egy ilyen eredmény eléréséhez hevedereket kell használnunk az összeszereléshez. Kétféle heveder létezik. Közülük az első, a szabványos hevederek, amelyeket arra terveztek, hogy függővilágítást hozzanak létre LED-lámpák formájában. A kábelt nem lehet a középpontjukon keresztül vezetni, ezért a vezetékek a vezetékek köré tekernek. A második típus olyan vezető hevederek, amelyekben a kötél belső része tápkábellel rendelkezik. A függővezetékek körüli tápkábelek hiánya növeli a függesztett világítási rendszerek esztétikáját. 
Az ilyen típusú rögzítő LED-profilok érdekes világítási formák létrehozását is lehetővé teszik. A mennyezetre erősített profilok hevederekkel történő összekapcsolásával nem szokványos világítást kaphatunk.

Csuklós rendszer

A csuklós rendszerrel történő szerelés teljesen megváltoztathatja az adott profil karakterét. A csuklós rendszer az általunk választott aljzatra - falra, íróasztalra vagy szekrényre - rögzíthető, így érdekes elrendezési megoldást alkotva. 
A Lumines Lighting kínálata ovális és téglalap alakú profilokat egyaránt tartalmaz, melyek csuklós rendszerrel szerelhetők fel. Példa erre a kerek COSMO Lumines profil, amely egy mozgatható csuklós rendszeren íróasztalhoz rögzítve praktikus asztali lámpát alkot. 

Tartozékok - végsapkák / lámpaernyők

Ahhoz, hogy az alumínium profilba helyezett LED szalag maradéktalanul rögzíthető legyen, szükséges egy megfelelő diffúzor felszerelése. A profil szélességétől függően olyan lencséket szerelhetünk be, amelyek a fényáteresztés mértékében, valamint az anyag, amelyből készültek és a színben különböznek. A lámpaernyőket a profil elejéről (felülről) benyomással szereljük fel. 
A végsapkák egyben további védelmet is jelentenek. Itt is profiltól függően különböző végzárók közül választhatunk. A sokféle színváltozatnak köszönhetően a csatlakozókat tökéletesen a profilunk színéhez tudjuk illeszteni. 

Összegzés

A LED-profilok elrendezési lehetőségei nagymértékben függenek beépítésük módjától. Ezért már a projekt elkészítésének szakaszában érdemes átgondolni, hogy milyen végeredményt szeretnénk elérni, milyen funkciót tölt be az általunk választott világítás és csak ezután válasszuk ki a LED profilt az összeszerelés módjával együtt. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy a különféle szerelési lehetőségek különféle világítási szerkezetek létrehozását teszik lehetővé. 

Ne feledje, hogy a LED szalag önmagában nem minden, ugyanolyan fontos a megfelelő profil, amely a vizuális funkción kívül remek védelmet nyújt az olyan fizikai tényezők ellen, mint a mechanikai sérülések, nedvesség vagy por. A cikk elolvasása után már tudja, hogy a LED szalag és a profil két elválaszthatatlan elem, amelyeknek köszönhetően a profilok megfelelő rögzítési módszereivel a legérdekesebb fényhatásokat érheti el. 

Termékkatalógusok