LED-élettartam – mi az, amit érdemes tudni?

LED-élettartam – mi az, amit érdemes tudni?

Vannak olyan információk – ilyen a LED-élettartam is –, amiket a LED innovatív technológiájával kapcsolatban érdemes tudni neked is. Miért? Mert még inkább meggyőződhetsz arról, hogy ezeknek a világítástechnikai eszközöknek a Te otthonodban is ott a helye!

2024.09.11 10:17

A LED-élettartam kulcsfontosságú érv a használata mellett

A LED-élettartam kiderítése nem nagy ördöngősség, pláne, ha számtalan tapasztalat áll a rendelkezésedre. Nálunk, a LEDLámpaház.hu-nál LED-izzók széles választékát találhatod meg, így minden ezzel kapcsolatos igényedet meg tudod valósítani.

A LED világítás élettartama jellemzően 20 000 és 100 000 üzemóra között mozog. Ha napi 6 óra világítást számolunk, akkor ez az év 365 napját figyelembe véve legalább 9 éves élettartamot jelent. Azonban még ennyi idő eltelte sem jelenti feltétlenül azt, hogy a fényforrás kialszik. Csupáncsak a fényerősség csökkenése következik be, vagyis egy bizonyos szint alá esik a fénytermelés.

A LED-izzó élettartama 30-szor hosszabb lehet, mint egy régi klasszikus izzóé

Ki hinné, hogy ez lehetséges? Nos, Te is el fogod hinni, ahogy azt is, hogy ez az élettartam akár 4-szer hosszabb lehet, mint egy energiatakarékos fénycsőé, és akár 15-ször hosszabb, mint egy halogén izzóé. Az ipari célú lámpatesteké pedig (ilyenek az ipari lámpatestek, a reflektorok vagy a közvilágítás) elérheti akár a 100 000 üzemórát is.

Az olyan LED-izzó is strapabíró termék, mint a Nedes LED-izzó, ami hideg fehér, E27 foglalattal, IP20 védettséggel, 30000 üzemórás élettartammal rendelkezik.

Mi minden befolyásolja a LED-termékek élettartamát?

Kulcsfontosságú az üzemelési hőmérséklet, ami alatt azt a hőmérsékletet értjük, amelyben a LED világítás el van helyezve. Az ideális hőmérséklet -20 és +45°C között van, azaz a LED világítás ezekben a hőmérsékleti tartományokban használható. 

Fontos tényező a megfelelő hőelvezetés. Ennél az elhelyezést kell figyelembe venni, hogy a világításnak legyen elegendő levegője a hűtéshez, még abban az esetben is, ha süllyesztve van, vagy egy szűkebb helyiségben van elhelyezve. A túlmelegedés az élettartam csökkenéséhez vezethet. 

Lényeges a feszültség megfelelő használata, mert a LED-lámpák érzékenyek mind a túlfeszültségre, mind a feszültségváltozásokra. Feszültségproblémák alakulhatnak ki a dimmelhető LED-lámpáknál akkor is, ha fényerő-szabályozásra alkalmatlan dimmereket használnak. Ez megnyilvánulhat a fényerősség hirtelen megváltozásában, vagy a fényerősség csökkenésében vagy villódzásban. 

A kapcsolási ciklusok is jelentős tényezők – ennek az értéke legalább 15 000 vagy ennél több. A kapcsolási idő is számít, ami az az időszak, amikor világítanak a LED-lámpák. A LED világítás napi világítási ideje 6 és 12 óra között van. Jellemzően nem számolnak 24 órás világítással, mert a folyamatos világítás túlmelegedést, és ezáltal a lámpa élettartamának csökkenését okozhatja. 24 órás világításra az ipari lámpatestek valók.

Mitől függhet még egy LED-lámpa élettartama?

Függhet:

  • Az anyag használattól – minél jobb a felhasznált alapanyagok minősége, annál hosszabb lehet az élettartam.
  • A chip hőmérsékletétől – LED-szalagok esetében nagyon fontos a megfelelő alumínium LED-profil alkalmazása, ami természetes hűtőközegként funkcionálva gondoskodik a chipek hűtéséről.
  • A hűtés lehetőségétől.
  • A külső környezeti feltételektől.
  • Az alkatrészek minőségétől.
  • A felhasználás körülményeitől – a mechanikai hatásoktól.

További kérdéseid lennének a LED élettartamával kapcsolatban? Akkor keress bennünket elérhetőségeink egyikén, és kérdezz, mi válaszolunk!