Miért fontos a túlfeszültség-levezető bekötése?

Miért fontos a túlfeszültség-levezető bekötése?

A túlfeszültség-levezető bekötése minden napelemes rendszerbe nélkülözhetetlen ahhoz, hogy az eszközeid ne károsodjanak a túlfeszültség miatt. Szerencsére a napelemes rendszerekhez ma már olyan korszerű AC/DC oldali túlfeszültség-védelmi eszközök (röviden SPD-k) állnak rendelkezésre, amelyek megbízhatóan használhatóak.

2023.10.04 09:04

Miért fontos a túlfeszültség-levezető bekötése?

Védd meg az energiatermelő berendezéseket a túlfeszültségtől!

Webáruházunk célja, hogy olyan modern megoldásokkal rukkoljunk elő, amelyekkel segíthetünk hatékonyabbá tenni az otthonod megvilágítását. Ezért ajánljuk folyamatosan vásárlóinknak az innovatív LED-es technológiát és hívjuk fel a figyelmet a napelemes rendszerek előnyeire.

A napelemek ideálisak ahhoz, hogy a villanyszámládat lenullázd, ráadásul ehhez a környezetedet sem kell kizsákmányolni, hiszen a nap sugarai ingyen energiát biztosítanak. 

A kristályos napelemek jelentősége

A kristályos napelem technológia felel meg a legrégebben használt solar panel technológiának, hosszú évek tapasztalata miatt a belé fektetett bizalom töretlen. A panel magas tisztaságú szilícium cellákból áll, amelyek egy üveglap és egy műanyag hátlap közé kerülnek. Vannak polikristályos és léteznek monokristályos napelemek is. 

A napelemek beüzemeléséhez sokféle kiegészítő eszköz kell, de ne aggódj - az egyszerűtől a bonyolultig mindent megtalálsz webáruházunkban. A kábelek, töltésvezérlők, akkumulátorok mellett az olyan napelemes túlfeszültség elleni védelemre szolgáló eszközöket is, mint amilyen a Weidmüller túlfeszültség-levezető. Ráadásul ez az eszköz még távfigyelmeztető funkcióval is rendelkezik.

Miért van szükség a túlfeszültség-levezető bekötésére?

A megújuló energia kulcsfontosságú forrásai a fotovoltaikus berendezések, amelyek az egész világon népszerűek és mind méretüket, mind számukat tekintve egyre nagyobbak. Egyedi jellegük miatt azonban nagyon kiszolgáltatottak a villámcsapásnak és a statikus kisülések által okozott túlfeszültségeknek. 

A feladat az, hogy ezeket a létesítményeket megvédd a közvetlen és közvetett villámcsapásokkal szemben. Miért kockázatos, ha a villamos rendszerbe belecsap a villám? Mert a következményei katasztrofálisak lehetnek. Óriásiak a javítási költségek, számos berendezés teljesen használhatatlanná válik.

Ilyen esetek kivédésére kell elvégezni a túlfeszültség-levezető bekötését, ami segít a teljes rendszert leromboló túlfeszültség feltartóztatásában. Ahhoz, hogy a rendszer teljes védelmét biztosítani lehessen, fontos, hogy megfelelő túlfeszültség-védelmi eszközt (SPD) válassz a DC, az AC és az adatvezeték-hálózatok minden részéhez.

Hogy működik az SPD?

Az SPD-k célja az, hogy az átmeneti túlfeszültségeket korlátozzák, megakadályozva ezzel a berendezések károsodását. A túlfeszültség-védelem úgy működik, hogy alacsony impedanciájú üzemmódba kapcsol pillanatnyilag egy nyitott áramkör üzemmódból, ezzel a túlfeszültséget biztonságos szintre korlátozva a folyamatban. Eltereli a túlfeszültség áramokat. 

Az SPD-k gyártásában használnak túlfeszültség-védő komponensként:

  • fém-oxid varisztort (MOV): ez a leggyakrabban használt technológia, jellegzetessége, hogy minél nagyobb a keresztmetszeti területe, annál nagyobb a készülék túlfeszültség-névleges értéke.
  • lavinabontó diódát (ABD): korábban szilícium lavina diódák vagy SAD-ok voltak 
  • gázkisüléses csöveket 

Ha szeretnél még több információt a túlfeszültség levezetőkről, esetleg kérdéseid merültek fel, akkor bátran keress bennünket. Munkatársaink készséggel segítenek abban, hogy rátalálj a megoldásra.